Proč se dělají skvrny na zubech a jak s nimi zatočit

ALT proc se delaji skvrny na zubech a jak s nimi zatocit

 

Skvrny na zubech už sebraly nejeden úsměv na tváři. Proč se ale objevují? Je to komplikovaná směsice genetiky, životního stylu a někdy i našich stravovacích návyků. V dnešním článku se ponoříme do světa skvrn na zubech, porozumíme jejich původu, řekneme si něco o prevenci, jak na ně u dětí a hlavně se naučíme, jak se jich zbavit. Připravte se na průvodce cestou k opětovně získanému úsměvu.



Co způsobuje skvrny na zubech

 

Pigmentové skvrny se často maskují různými barvami. Na zubech si můžete všimnout hnědých, bílých, žlutých i dokonce černých skvrn, které vám každé ráno u zrcadla kazí náladu. 

 

Způsobuje je konzumace kávy, čaje, červeného vína nebo různých dochucovadel typu omáček či koření. Ovšem nejde jen o nápoje a potraviny, které zanechají na vašich zubech takovou neplechu. Kouříte? Vidíte, jednou z nejčastějších příčin života bez úsměvu je právě pokuřování cigaret. Cigarety totiž obsahují složky, které mohou reagovat s povrchem zubů a způsobovat jejich zbarvení. Tyto látky mohou proniknout do skloviny zubů a postupně ji ztmavovat.



alt jak se delaji skvrny na zubech

Prevence vzniku skvrn na zubech

 

Abyste předešli vzniku pigmentových skvrn, není nic důležitějšího než udržovat správnou ústní hygienu. Pravidelným čištěním odstraňujte povlak z povrchu zubů, neboť právě v něm se pigment ukládá. Po hrnku kávy nebo konzumaci výrazně barevných jídel je vhodné vypláchnout ústa čistou vodou.

 

Ale zuby hnedka nečistěte! Je lepší počkat alespoň 30 minut. Během této doby se totiž v ústech tvoří kyseliny, které mohou při okamžitém čištění zubů poškodit sklovinu. Vyčkejte, než vaše ústa opět získají optimální pH a pak už hurá do koupelny. 



Účinné bělicí pasty na pigmentové skvrny

 

Jak odstranit skvrny ze zubů? Existují například tři druhy bělicích zubních past. První variantou jsou pasty s abrazivy, které obrušují od zubní skloviny nežádoucí nažloutlý či našedlý povlak. Ovšem opatrně, pravidelné používání nekvalitních produktů a špatná technika čištění zubů může povrch skloviny narušit. Druhým typem jsou pasty obsahující enzymy, které dokážou pigmentové skvrny rozpustit. Doporučujeme například veganské produkty americké značky Twice, s přídanými vitamíny a výtažky z aloe vera pro dosažení správného pH v ústech. Jsou vhodné zejména pro děti a teenagery, kterým se na zubech objevují první flíčky. 

 

A konečně třetí a jeden z nejoblíbenějších typů bělicí pasty je ta černá s obsahem černého uhlí. Tato pasta v sobě pohlcuje pigmenty díky absorpčním vlastnostem zmíněného uhlí. Dejte si však pozor na odhalené krčky, na kterých už není sklovina, ale zubovina, která je mnohem měkčí.

 

Náš tip: Při volbě bělicí pasty na odhalené krčky raději upřednostněte variantu s enzymy nebo černým uhlím, abyste minimalizovali riziko větších defektů. Nezapomeňte ale, že tyto pasty nemění barvu skloviny, jen účinně bojují proti pigmentaci



 

Skvrny na zubech u dětí 

 

"Běž si vyčistit zuby! Ale ono to víc nejde… " Skvrny na zubech u dítěte mohou rodiče znejistit. Nenechte se ale zmást odfláknutou hygienou. Pigmentace může být způsobena genetikou nebo stravovacími návyky. Pigmentové skvrny se obvykle projevují jako odlišné odstíny na povrchu zubů. Ačkoliv se nejedná o zdravotní problém, je lepší situaci nepodcenit. 

 

Dalším typem skvrn u dětí mohou být bílé nebo nažloutlé fleky, které naznačují demineralizaci skloviny. Tento jev může být spojen s přílišným užíváním fluoridu nebo nadměrným konzumem sladkostí. Nepanikařte, stačí změnit návyky a skvrny časem zmizí. 

 

Pokud však zaznamenáte změny v barvě nebo struktuře zubů u svého dítěte, je vhodné situaci konzultovat se specialistou. Pravidelné návštěvy u zubaře jsou klíčové pro prevenci a včasné odhalení možných komplikací. Nezapomínejte na správnou ústní hygienu a zdravé stravovací návyky už od prvních zoubků, aby úsměv vašeho dítěte zůstal krásný a zdravý po celý život.